Math Activities

  • Mathematics Activities

    Math has evolved from computation to an emphasis on problem solving. Computation is still important, but it is used to solve real-life problems. Let your child know that there are multiple ways to solve problems. Therefore, encourage your child to have a good attitude about math! Your child can share their thoughts about theses activities in class during math time. We love math!

    Problem Solving with Addition, Subtraction, Multiplication and Division 

    • Estimate the cost of the groceries in a shopping cart.
    • Double a recipe or cut the recipe in half.
    • Figure the cost of lunch at a restaurant.
    • Determine how many gallons of gas a parent can buy with $20.00 or $40.00.
    • Determine how long, you will need to save your allowance in order to buy a particular item.

    Writing About Math

    • Spend time discussing math problems. Ask your child to share his or her reasoning and solutions in written form.
    • Encourage your child to explain his or her math thinking verbally and in written form using numbers, diagrams and math vocabulary words.

    Mental Math

    • Add up different prices in a store
    • Estimate prices and figure out the tax
    • Decide on an appropriate tip

     

    Practice Multiplication and Division Combinations

    To develop good computation strategies, students need to become fluent with their multiplication combinations from 1 x 6 to 12 x 12, often known as "multiplication facts" or "multiplication tables." This will also help your child to learn his or her "division facts,' too.

    To help your child learn the multiplication combinations (facts), ask your child questions such as the following:

    • Which multiplication combinations are you learning? Then, have your child write these combinations each week.
    • Is there a related combination that you already know? Could that be a useful clue and how can you relate it to division?
    • Which two or three combinations should we focus on this week?

     

    Look for opportunities to add and subtract money with your child.

    • Shopping for groceries or school supplies            
    • Banking or paying utility bills
    • Buying gas or donating to a charity
    • Balancing your check book

    Creating Real life Word Problems

    For example, if you bought a 7 notebook for $0.50, NYS Math Workbook fee of $15.00, a pack of pencils for $1.00, and crayons for $2.50, how much money did you spend? If you gave the clerk $40.00, how much money world you get back? Don't forget the tax! 

    Measurement

    Use a ruler to measure five items around the home in inches and centimeters. Record the results.